Sarımsak Ekim Zamanı

Sarımsak Bitkisi Ekim Zamanları Butun Türkiye' de Ortalama Aynı aylarda ve mevsimlerde yapılır..
 
1 Ekim - 15 kasım Sonbahar Ekim Zamanıdır. 25 Subat - 10 Nisan İlkbahar Ekim zamanıdır. Bu Tarihler dışında Ekim işlemi yapılmaz.
 
Bazı Bölgelere Has tarihler Bıraz ileri yada geri Kaymalar olabilir. Kış ayının sert gecmesi, uzun süremsi ile ilkbahar sarımsak ekimi işlemi İleri tarihe alınabilir.
 
Sonbahardada Yagmurların Az yağması ile olusan Toprak Tutarsızlılıgı Nedeni ile tarihlerde oynama yapılabilir. Ancak Bu vermiş oldugumuz tarihler En makbul olanıdır..
 
Sarımsak makinalar ile ekimi Yapılsada En Guzel verim El ile işçi yardımı ile yapılmasıdır. makinalar Tohumları biraz derin ve ters atmaktadır. 1 Dönüm Araziye ortalama 100-125 KG Sarımsak Dişi ekimi yapılır.
 
Makinalar ile yapıldıgında bu miktar dusmekte ve arazide sarımsak miktarı azalmaktadır. Sıklık yada Seyreklik cok farklılık gostermemektedir.
El ile Dikimi esnasında Arazi Yumusak Kabarık olması Daha kolaylastırıcıdır. Sarımsak Dişinin Sivri ucu üste bakıcak sekilde topraga batırılmalıdır. 10-15 CM topraga Gömülmesi kafidir.
 
1 Dönüm araziye ekimi yapılan 125 Kg sarımsak Sonucunda Maximum 1200 KG Yaş sarımsak elde edilir. Normal şartlarda 15 Agustos tarihine kadar bu sarımsak Fire vermekte olup 650-700 KG kadar düşmektedir. 80-90 KG dönüm basına ekimi yapılırsa ürün hasatında daha az miktarda ürün alınır. Buda Verim yetersizliligidir.  Sarımsak hasat sonrası elde edilen urun yaş ve ağırdır. Örnek olarak KG fiyatı 2 TL iken yaş sarımsagın 2 ton sarımsak 4 Bin TL Tutar. Sarımsak Pazarlanmadan depoda bekletilirse 2 ton sarımsak 1,250 KG ye kadar düşer Fire verir ancak bu esnada kuru sarımsak Fiyatı 4,5-5,00 Tl Tutmaktadır. Üretici için Fazla Farklılık göstermemektedir.
 
Sarimsak Ekimi Hakkında Resim Ve Videolarımız Altta Sundugumuz Gibidir.
 

 


Bu kategoride ürün bulunamadı.